!  !

В Длуґоленці росте сарненська пам’ятка

Дорогою до Длуґоленки від найближчого великого міста, Вроцлава, всюди над придорожніми каналами стоять помпи, розведені шланги. Тільки що тут немає бурштину – це системи зрошення для посівів і городини, які ще тільки сходять. По селах часто зустрічаються сільськогосподарські комплекси, дуже охайні. Біля одного таблиця, яка вказує що це чиєсь зерносховище, відновлене на грант Євросоюзу (очевидно було занепале після розподілу комуністичної власності).

Вся забудова Длуґоленки це одно- і двоповерхові будинки з садочками. Здається тут немає навіть пятиповерхівок. До ґміни переїжджають жити багато містян з Вроцлава, центру Нижньосілезького воєводства, до якого належить і Длуґоленка. Тому населенення ґміни зросло на 5 тисяч осіб протягом 1996-2009 років (до 22,3 тис.) і продовжує зростати.

12

Над дорогою помітно старий будинок 1867 року, покинутий, але ще не розвалений. В ті часи і до кінця ДСВ, тут була територія Німеччини, і архітектурний стиль будинку – тому підтвердження. Навпроти нього привертає увагу сучасний будинок. На його фасаді висять ступиці до воза, кована упряж – оздоблення і пам'ять про давні часи.

«Будинок культури утеплений і виглядає осучаснено».
Будинок культури утеплений і виглядає осучаснено
Найсучаснішою будівлею Длуґоленки є уряд ґміни. Вона побудована в двохтисячних теж на грант Євросоюзу. Окремі частини ратуші напівпрозорі і через них видно робочі місця.
«Уряд ґміни»
«Уряд ґміни»

Длуґоленка – село і центр ґміни, тобто об’єднання сіл, які мають відносну свободу самоврядування та управління коштами. Кожне село має старосту, який представляє його інтереси в раді ґміни.
Перед будинком уряду є інформаційний стенд. На ньому – плакат про те, як кожен мешканець ґміни може допомогти її розвитку. В ньому подана проста трикрокова інструкція як зробити особистий вклад в розвиток інфраструктури ґміни. Під нею – наочно вказано скільки коштує 1 метр асфальтованої дороги, тротуару, освітлення, метр квадратний дитсадочку і загальна вартість стадіону. Таким чином ґміна закликає своїх мешканців визначати місцем оподаткування саме Длуґоленка.

1
Інструкція як допомогти розвитку ґміни

Тут треба сказати, що кожен громадянин Польщі щорічно декларує свої доходи, навіть якщо працює і вже заплатив податки. Всі угоди (в т.ч. про найм на роботу) укладаються з сумами до оподаткування. І часто до ціни продажу товарів та послуг треба самому додавати вартість податку, який треба буде заплатити при їх купівлі. Такий підхід дуже дисциплінує, щораз відчувається сплата податків, що вони наявні, вони обертаються у фінансовій системі країни. Тому десь одразу після новорічних свят, міста починають боротися за платників податку. Всюди висять банери з закликом вказати саме те чи інше місто як місце оподаткування, щоб передбачена законами частина сплаченого вами податку потрапила саме до його бюджету. В торгових центрах відкривають павільйони де безкоштовно пояснюють як заповнити податкову декларацію. Переплачені податки держава повертає громадянам (до речі, в Україні це теж працює).

Зараз ґміна активно готується до ревіталізації – оновлення публічних місць та споруд.
Навколо уряду ґміни підростає яблуневий садок. Кожне його дерево має табличку з повідомленням хто і коли його посадив. Там є таблички старост ґміни, духовенства, архітектора, який спроектував будівлю. Росте тут і пам’ятка про спільний візит до Длуґоленки делегації Сарн і міста Новий Двур-Ґданський (теж місто-партнер Сарн з Польщі) – дерево посаджене минулого серпня.

дерево

табличка
Пам’ятна табличка про спільний візит

Войт (тобто керівник) Длуґоленки, Івона Агнєшка Лєбек (Iwona Agnieszka Łebek) є почесною громадянкою Сарн від 2009 року. А колишній мер Сарн, Леонтій Ніколайчук – почесним громадянином Длуґоленки з 2008. Ґміна Длуґоленка і Сарни є партнерами з 2004 року. Між ними постійно відбуваються обміни делегаціями. А минулого року мешканці всієї ґміни збирали і передали допомогу для України.
Фотогалерея:

Будинок поліції,
будинок поліції
Непублічний (недержавний) дитсадочок
дитячий садок
Всюди по місту стоять дороговкази
дороговкази
Головна вулиця біля уряду ґміни, Роботніча
головна вулиця
вулиця
Будинок уряду ґміни
будинок уряду

1
2
3

Автор: Ярослав Щевич

Подякувати автору і підтримати наступні публікації

Читайте також на «Сарни он-лайн»: «Ревіталізація в місті Новий Двур-Ґданський – які вони, європейські перспективи?»