!  !

Сарненський район на шляху до енергонезалежності

Чи не всім відомо і відчутно - ціни на газ зросли, щодуже вдарило по наших з вами гаманцях і суттєво збільшились витрати в комунальних закладах. Тому кожна область, зокрема Рівненська намагається підвищити саме енергонезалежність та енергоефективність рідного краю. Для підтримання цієї галузі існують програми для фізичних осіб, ОСББ, ЖБК та для таких закладів, як дитсадки, школи, лікарні.

Однією з таких програм став обласний конкурс проектів з енергоефективності. Даний конкурс передбачає виділення коштів з обласного бюджету для реалізації заходів, які спрямовані на підвищення рівня енергоефективності. Обов’язковою умовою надання коштів є співфінансування у розмірі 30% від загальної вартості цих проектів з місцевих бюджетів.

У 2015 році з обласного бюджету було виділено 15 млн. грн. на реалізацію 49 проектів, а саме: 32 установи – це навчальні заклади, 13 – організації охорони здоров’я, 3 – культури та 1 – соцзахист.

4 проекти у Сарненському районі стали переможцями і отримали можливість бути незалежними від газу. Цими об’єктами стало кілька комунальних закладів. Представники Громадської мережі ОПОРА та рівненських телеканалів для впевненості в дієвості конкурсу побували у Сарненському районі та відвідали 3 об’єкти, де були реалізовані проекти з енергоефективності. А саме: ДНЗ №3 «Веселка» (смт.Клесів), Клесівська районна лікарня та Сарненський НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка.

В котельні дитячого садка «Веселка» облаштовано 2 котли. Як стверджує голова Сарненської райдержадміністрації Ярослав Яковчук, даний проект реалізовується на умовах співфінансування. За його словами 30% складає частка районного бюджету та бюджету смт. Клесів. Планується замістити використання природного газу на 37,1 тис. м3, що дорівнює приблизно 150 тис. грн. Як вимагає програма, проект має окупитись за 3 роки. Також в ДНЗ повністю відмовились від газу і зможуть забезпечити тепловий режим, використовуючи лише дрова і торфбрикет.

Тетяна Івануха, завідувач садочку, повідомила, що після встановлення нових котлів, температура в приміщенні закладу становить 20-22 ˚С.
Клесівська районна лікарня також отримала змогу замінити 2 котли, потужністю по 500 кВт, тому використання природного газу буде заміщено на 56,7 тис. м3.
Що ж стосується Сарненського НВК, то проект будівництва котельні, загальною вартістю 1 млн 200 тис. грн., розпочали ще в серпні 2015 року. Опалювальна площа приміщення школи становить 5,5 тис. м2 і для повного забезпечення теплом вистачить 2 котли, потужністю 300 та 350 кВт.

За словами директора школи, Ніни Тіткової, твердопаливні котли значно зекономлять кошти, які планується витратити на заміну вікон, придбання парт та різного технічого обладнання для учнів.
За впровадження чотирьох проектів очікується економія 600 тис. грн. за рік. При холодній зимі термін окупності проектів буде швидший, оскільки потреба в споживанні природного газу збільшиться. Якщо ж зима виявиться теплою, то проекти окупляться в межах трьох років. Голова Сарненської РДА уточнив, що зекономлені таким чином кошти будуть направлені на розвиток усіх закладів соціальної сфери, зокрема на школи, лікарні, будинки культури.

Анастасія Форвард.