!  !

Ревіталізація в місті Новий Двур-Ґданський – які вони, європейські перспективи?

Слово «Ревіталізація» зустрічається на численних інформаційних таблиця по всій Польщі. Дослівно воно означає «оживлення». Місто-партнер Сарн, Новий Двур-Ґданський, не є винятком. Це слово зустрічається тут поруч парків, адміністративних будівель, культурних об’єктів та просто дитячих майданчиків.

Спробуймо розгледіти це місто і таким чином заглянути за завісу майбутнього, щоб з’ясувати, для чого всі ці режими економії та реформи, які випали нам? Яким може стати Сарни, місто направду європейського устрою в майбутньому? І як взагалі живеться там, в Євросоюзі?

Єдиний дороговказ в Сарнах, серед інших, вказує північно-західний напрямок на Новий Двур-Ґданський. Більш того, кожен сарненчанин має можливість відправитися туди за програмою партнерської співпраці міст. Тож вирушаймо.

Де це?

Новий Двур-Ґданський (скорочено його ще називають НДҐ) знаходиться за 306 кілометрів від польської столиці, поруч траси, що сполучає Варшаву та прибалтійський Гданськ. Звідти до Балтійського моря – 15 кілометрів.

Туди порівняно легко дістатися автобусом чи потягом з Сарн до Варшави з наступною пересадкою. Хоча найдешевше буде дістатися Ковеля або Львова, потім – до Варшави, де пересісти на автобус до НДҐ.
Населення цього містечка – близько 10 тис. людей, Новодворського повіту (району) – 36 тисяч.

Цікаво, що поряд міста, на узбережжі теж знаходяться поклади бурштину, як і в нашому районі. Але це – балтійський бурштин іншої якості. І час від часу тут теж ловлять нелегальних «янтарщиків». Втім, на відміну від Сарн, тут старателі в камуфляжі та з брудними позашляховиками по місту не зустрічаються. Ще розповідають, що після шторму бурштин можна збирати просто гуляючи на пляжі.

Новий Двур Гданський
Масив багатоквартирних будинків в м. Новий Двур-Ґданський

Знайомство з містом починається з автовокзалу. Найперший перехожий, людина старшого віку, на моє питання ламаною польською, люб’язно відповів де знаходиться потрібний мені Жулавський осередок культури (скорочено ЖОК) та «ресторація», щоб перекусити.

Тож спочатку я відправився на пошуки кафе, яке мені рекомендували. Але знайти його з першого разу не вдалося, хоча й дороговкази всюди траплялися по місту. Дорога від автовокзалу, вивела повз костьол до міської адміністрації.

 Новий Двур-Ґданський
Міська адміністрація

Економіка
Ця дорога стелиться понад невеликою річкою Туга, яка протікає містом. А місцевість довкола, утворена її колись частими розливами, називається Жулави. Це типово низинна земля з частими річечками та осушувальними каналами. Повені в цьому краї колись приносили багато лиха. Лісові насадження трапляються рідко, це переважно захисні лісосмуги. Загалом тут відчувається сильний вітер з моря, тому довкола міста стоять вітряні електростанції.
 Новий Двур-Ґданський
Набережна річки Туга

 Новий Двур-Ґданський

Частина вітроелектростанції. Її власник – приватна компанія, а вироблена енергія потрапляє до загальної електромережі

Вітроелектростанція на Півночі НДҐ об’єднує 20 вітряків і була побудована частково на кошти програми ЄС «Інфраструктура і середовище».
Очікується, що станція вироблятиме електроенергії для задоволення річних потреб 50 тисяч помешкань. А заплановані надходження від податку на нерухомість до місцевого бюджету гміни НДҐ – понад 30 тис. злотих щорічно від одного вітряка (бл. 7,5 тис. євро).

В давніші часи містечко ще було відоме розвиненим молокозаводом та броварнею. Зараз в каталозі бізнесу НДҐ знаходиться 439 фірм різного масштабу і профілю діяльності.
Повернімося ж до міської адміністрації. Одразу навпроти неї знаходиться парк імені Фредеріка Шопена. Традиційна табличка: «Ревіталізація». Край парку розміщено кіоск інформування туристів. Закритий, бо ще не сезон, але весь в картах та рекомендаціях щодо туристичних маршрутів Жулавами.

 Новий Двур-Ґданський

Туркіоск в парку імені Фредеріка Шопена

Далі по вулиці Коперніка знаходяться Жулавський осередок культури та повітове староство (райрада). Поруч них також є туристичні карти Жулав. А дороговкази в НДҐ – чи не на кожному перехресті. Все вказує, що місто прагне заробляти на туризмі. Окрім того, всі перехожі допомагали знайти потрібний напрямок.

Адже ще одне джерело прибутку новодворжан – здавання в оренду помешкань на балтійському узбережжі, до якого зручно і швидко дістатися дорогами.

Дороги
Дороги тут доволі якісні, ям по місту ніде не зустрічалося. Поширеними є кільцеві розв’язки – так звані «рондо». В місті є велосипедні доріжки (не запарковані машинами і вільні для проїзду). Місць для парковки по місту доволі багато, навіть просто під адміністрацією. І немає жодних паркувальників в яскравих жилетах, але як і всюди по Польщі, є паркомати.

Треба сказати, що громадського транспорту тут немає на вулицях. Втім, на деяких подвір’ях було по два авто, часто з малооб’ємними двигунами.
Багатоквартирні будинки та всі будинки в центрі міста утеплені та пофарбовані.
 Новий Двур-Ґданський
Житловий масив
 Новий Двур-Ґданський
Багатоквартирний будинок в НДҐ

 Новий Двур-Ґданський
Дерев’яна хата та поруч неї нова сучасна в центрі НДҐ. Фото: Andrzej Mastalerz, Panoramio/Creative Commons Lic.

Того дня різко похолодало і місто наповнилося запахом диму. Виявилося, що в місті доволі поширене пічне опалення, але газ проведений місту і його підключення не є проблемним.
На згаданій вулиці Коперніка знаходиться квартал старої забудови.

 Новий Двур-Ґданський
Вулиця Коперніка

 Новий Двур-Ґданський
Задвірки в місті виглядають доволі доглянутими, принаймні в центрі.

В кінці вулиці, над річкою знаходяться дві цегляні будівлі. Тут розміщується ЖОК, повітове староство та паб.

Культура

Завдяки Facebook вдалося зв’язатися з Монікою Ястребською-Опітц. Вона працює менеджеркою Жулавського осередку культури і люб’язно погодилася розповісти про ЖОК та його історію. З нею розмовляємо англійською, оскільки нею володію краще ніж польською.

 Новий Двур-Ґданський
Будівлі староства та ЖОК (ліворуч)

Виявляється, будівлі ЖОК та староства були побудовані німецькою владою перед Другою світовою війною. Перед цим, після Першого поділу Речі Посполитої (1772 рік) і до 1920 року містечко було під владою Прусії та мало назву Tiegenhof. Після закінчення війни, коли німців виселили з Польщі, згадані будівлі залишилися покинутими. І ось відносно недавно, на їх основі відновлено місцевий осередок культури, який зараз, у квітні, святкує своє 65-ліття.

Зараз в осередку постійно проводяться культурні і освітні заходи.

 Новий Двур-Ґданський
Вулиця Морська – типово німецька забудова

 Новий Двур-Ґданський
Подвір’я будинку на Морській

Після знайомства з ЖОК, мені випала нагода пройтися містом та спробувати самому як тут все влаштовано.
По дорозі мені трапилося дві великі книгарні.

книграня ідея
Одна з книгарень, «Ідея»

І я таки знайшов кафе, яке мені рекомедували.

 Новий Двур-Ґданський
Та сама «ресторація» Villa Joker

Ціни
Зарплата новодворжанина становить в середньому 1500 злотих, як тут кажуть, «брутто» (тобто «на руки») – бл. 375 євро. Що значно менше середньої по Польщі – бл. 2910 злотих «брутто» (727 євро).

Втім, наприклад, повний обід в найкращому кафе НДҐ потягнув на 28 злотих, тобто 1/54 середньої зарплати. А салат, чізбургер та картопля фрі в Макдональдсі (який тут теж є) коштує 10,5 злотих (1/143 середньої зарплати). Взуття середньої якості (те, що на сарненських ринках видають за шкіру, а насправді є замінником за 500-700 грн.) коштує 30-50 злотих. З взуттям сталася історія: власні черевики дуже невчасно зіпсувалися якраз під час дощу і довелося купити звичайні кеди в найближчому магазині за… 8,5 злотих.

 Новий Двур-Ґданський
Пам’ятка міста «Водонапірна вежа» 1902 року – одна з перших залізобетонних конструкцій в Європі

Інтернет та медіа
Незважаючи на порівняно невелику кількість населення, НДҐ має два онлайн видання: Naszemiasto.pl/Nowy Dwor Gdanski (http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/) і zulawyimierzeja24 (http://www.zulawyimierzeja24.pl/). Є друкована газета.

"Як і в Сарнах, тут є власна телекомпанія «TvRegionalna24.pl. Він регулярно готує відеорепортажі з актуальних подій для веб-порталу міста і гміни, які доступні і на YouTube-каналі.

Жителі містечка користуються переважно мережею Facebook. Колись популярною була «Nasza Klasa» – соцмережа-аналог російської «Одноклассники». Але Facebook надала більше можливостей для розвитку, тому поступово стала єдиною соцмережею місцевих. Саме завдяки Facebook вдалося зв’язатися з новодворжанами, які допомогли написати цю статтю.

Перспективи
З розповідей місцевих, місто почало інтенсивно змінюватися відносно недавно: два-три роки назад. До цього тривав період, коли більшість містян скаржилися на незадовільні умови, брак парків, дитячих майданчиків та відсутність перспектив в НДҐ. Втім, завдяки ініціативам громадян і влади а також співфінансуванню держави і спецпрограм Євросоюзу, Новий Двур-Ґданський змінюється на краще. Новодворжан, задоволених своїм містом, стає все більше.

Охоче віриться в те, що НДҐ має перспективи. А завдяки віртуальній екскурсії Google по місту, можна оцінити яким воно було кілька років тому. Будинки ще не утеплені, а в центрі міста, де зараз публічний туалет – торгові ятки.

початок перегляду – міська рада (ліворуч) та парк ім. Шопена (праворуч). Користуйтесь мишкою для кругового огляду або переміщення по панорамі.

Під вечір настав час їхати далі. Потрібно було зайти до магазину в центрі міста, щоб купити щось в дорогу. Тут моє звертання англійською привело продавчинь в дивне занепокоєння. Втім, англійської вони не знали, довелося знайти потрібне самостійно.

Потім дістався автовокзалу. Всередині, навпроти входу під стіною, активно посапував поважного віку пан і всі ознаки вказували на його тяжке похмілля. Поряд було ще декілька людей, які просто чекали. В дальньому куті молоді дівчата сміялися та ледь чутно перешіптувалися між собою. Схоже на те, що тут так заведено розмовляти серед інших людей. Разом з тим, диспетчер станції допомогла розібратися з квитками і за п'ятнадцять хвилин, чітко за розкладом, прибув потрібний автобус.

Ярослав Щевич для «Сарни он-лайн»
Спасибі Monika Jastrzebska-Opitz, Przemysław Zie, Danya Karasevych та всім, хто надихнув та допомагав в написанні статті
Текст створено без підтримки будь-якої політичної партії чи організації.

Подякувати автору і підтримати наступні публікації

Коментарі

От так можна жити якщо влада мало бреше і ще менше краде. А у нас як кажуть москалі повний "провал проекта Украина"

кажуть багато чого... про Польщу теж подібна думка була і є. Приміром цитата: "Як казав у 2014 році тодішній міністр внутрішніх справ Польщі Бартломєй Сєнкєвіч “польська держава існує лише теоретично, оскільки окремі установи не співпрацюють одна з одною”" (//bit.ly/1QnBVfD).

Автор жартівник ще той! Пише : " Більш того, кожен сарненчанин має можливість відправитися туди за програмою партнерської співпраці міст."

У нас туди їздять виключно одні й ті ж самі люди, така традиція ще за часів Ніколайчука розпочалася і продовжується по цей час.

"Як і в Сарнах, тут є власна телекомпанія"
В Сарнах є телекомпанія?

Зображення користувача kiriv.

В сарнах компаній маса , а от теле - немає зовсім :)

Так, є. Введіть "ТЕЛЕрадіокомпанія полісся сарни" в Гугл і взнаєте багато нового) там і статут Сарненської теле- і радіо- компанії та інша цікава інформація. Район постійно виділяє кошти на її роботу - і було б дуже цікаво взнати точну цифру. Питання в тому чи цих коштів достатньо і якщо так, то де робота цієї компанії?

Поставлю питання інакше. Те, що в нас працює радіо - це давно відомо. По якому каналі можна подивитись роботу телекомпанії?

Зображення користувача sol.

Наразі ні по якому каналі. Просто є офіційно зареєстрована з усіма там ліцензіями і т.д Телерадіокомпанія "Полісся." Радіо передачі виходять, а "теле" поки що немає.

Так, є. Гугліть за "телерадіокомпанія полісся сарни" - в мережі є навіть її статут.