!  !

Голокост на Сарненщині. Історичні факти.

На території Рівненської області німецькими окупантами було створено місця для примусового утримання різних категорій населення, так звані гетто. Найбільші гетто були у Рівному, Дубно, Сарнах, Здолбунові, Корці, Костополі, Тучині. За різними підрахунками за весь період було створено від 800 до 1000 гетто, в яких перебувало близько мільйона євреїв.

У багатьох містах розстріли відбувались за списками «радянських активістів» влітку 1941 року. Таким чином німецькі окупанти винищували громадських діячів, інтелігенцію та людей, які могли б очолити єврейську громаду. Протягом липня 41го на Рівненщині було вбито понад тисячу чоловік. , а в серпні загинуло ще понад 3,5 тис. людей. В той же час у Волинській області німецько-фашистські окупанти стратили ще близько 3 тис. євреїв. Проте пік масового знищення єврейського населення припав на липень-жовтень 1942 року.

У Сарненському гето в період літа 1942 року утримувалось 6 тис. єврейського населення із Сарн, Рокитного, Клесова та Сарненського району. Воно розташовувалось на околицях міста, а його територія була огороджена колючим дротом висотою 4 м. Гетто було перенаселеним, в одній кімнаті мешкало 15 чоловік. В серпні 1942го у лісі за 1,5 км на північний захід від міста німецькими окупантами було розстріляно близько 15 тис. євреїв і 1,5 тис. циган, звезених із Сарненського гетто та всього району. Кілька тисяч євреїв на чолі з групою спротиву намагалися прорватись з території гетто, та лише декілька сотень дісталися лісу і приєдналися до загонів Червоної армії. Дожити до вступу радянських військ у Сарни вдалось ще меншій кількості.

27 січня офіційно вважається Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день 1945 року Радянська Армія визволила в’язнів найбільшого нацистського табору Аушвіц-Біркенау в Освецімі.
Дата 27 січня була визначена Генеральною асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року відповідно до прийнятої Резолюції № 60/7, в якій написано:  «Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість». Ініціаторами ухвалення документа виступили Ізраїль, Канада, Австралія, США, а їх співавторами стали ще понад 90 держав.

Вперше Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в усьому світі відзначили в 2006 році. В Україні ж на державному рівні День пам’яті почали відзначати з 2012 року відповідно до постанови Верховної Ради України від 5 липня 2011 р. № 3560 -VI «Про 70-річчя трагедії Бабиного Яру»

Анастасія Форвард
голокост