!  !

День вишиванки вдесяте з усім світом!

Цього року День вишиванки припадає на 19 травня. Дане міжнародне свято має на меті збереження багатовікових народних традицій, створення та носіння вишитого українського одягу. Щороку День вишиванки відзначають в третій четвер травня. Саме будній день обраний для того щоб продемонструвати вишиванку, як органічну складову життя та культури українців , а не заради параду чи показухи.

Історія вишиванки, як частини української культури відома ще з давніх часів. За свідченням давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали на наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Про русів, які носили вишитий одяг згадує у своїх розповідях і арабський мандрівник X ст. Під час сучасних досліджень на Черкащині знайдено срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VI ст., елементи одягу і орнаменту вишивки яких ідентичні українському народному костюму XVIII-XIX століть.

Традиція вдягати на роботу чи навчання вишиванку пішла від студентки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесі Воронюк. Саме вона у 2006 році запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом вдягнути вишиванки. Поштовхом до такої ідеї стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він часто одягав на пари. Протягом десяти років свято набрало всеукраїнського масштабу, до нього долучились українці по всьому світі та прихильники України.

Акцію підтримали вже більш ніж 50 країн світу, серед яких Грузія, Чехія, Німеччина, США, Канада, Литва, Латвія, Польща, Казахстан, Франція, Румунія, Таїланд, Мексика, Шотландія, Єгипет, Ізраїль, Аргентина, Бразилія. Проте на Україні «День вишиванки» досі не затвердили офіційно.

Наталія Мосійчук