!  !

День студента – свято для учнів і спогади для випускників.

Історію цього свята знає не кожен, адже вона не така весела як всім здається. Офіційно в Україні День студента святкують 17 листопада, а не офіційно ще й 25 січня. Дата 17 листопада була заснована в 1946 році на Всесвітньому конгресі студентів в Празі в пам’ять про розправу над чеськими студентами-патріотами. В окупованій Чехословаччині 28 жовтня 1939 року празькі студенти разом із викладачами вийшли на демонстрацію для відзначення річниці утворення держави. Проте збори були розігнані фашистськими підрозділами. Саме під час цієї бійки був застрелений один із студентів медичного факультету Ян Оплетал. В день похорону студента, який відбувся 15 листопада на вулиці вийшли сотні людей з акцією протесту, під час якої було арештовано десятки демонстрантів. А вже 17 листопада німецькі окупанти заарештували ще понад тисячу студентів і переправили їх до концентраційного табору в Заксенхаузен. Ще дев’ять осіб стратили в тюрмі у празькому районі Рузіне.

Щодо 25 січня, то ця дата об’єднала в собі Тетянин день і свято студентів Московського університету. За переказами дочка знатного римлянина Тетяна таємно прийняла християнство, а після відмови звернутися в язичництво була страчена в 226 році. Саме в цей день 25 січня 1755 році імператриця Єлизавета на прохання графа Шувалова підписала указ «Про заснування Московського університету». З того часу Свята Тетяна вважається покровителькою студентів.

Щодо святкування цього дня, то воно проходить в різних країнах по-різному. Ось, наприклад, у Фінляндії Ваппу (таку назву має День студента) святкують 1 травня. У цей день випускники ліцеїв отримують студентський кашкет, який є символом переходу в доросле життя. Традиційно свято починається 30 квітня з привітання президента. У Хельсінкі відкриттям студентського гуляння є покладання на голову статуї Хавіс Аманди (яку попередньо намилюють) студентського кашкета, довжиною кола 85 см.

У США «Hasty Pudding», назване на честь страви, яку традиційно приносили на збори студентського клубу з 1795 року, проводиться в Гарвардському університеті в лютому. Це свято проходить у формі карнавалу з костюмованим парадом, у якому беруть участь тільки чоловіки. Відповідно вони виконують і чоловічі, і жіночі ролі. Цей звичай започаткований з тих часів, коли Гарвард був університетом лише для хлопчиків.

У Португалії в містах Порто і Коїмбре в травні проходить студентське свято Кейма. Святкування починається опівночі загальностудентським співом серенад біля пам’ятника одному з португальських королів. Завершенням свята є урочиста хода студентів через усе місто. Кожен університет має свою форму, тому всі учасники дійства тримають в руках палички з пов’язаними на них стрічками (кожна стрічка символізує якийсь ВНЗ). По бруківці рухається яскраво прикрашена вантажна машина, в кузові якої сидять випускники, а першокурсники ідуть на колінах слідом за автомобілем. На стадіоні проходить церковна служба, після якої урочисто спалюють стрічки кожного вишу.

Звичайно, ми ж святкуємо це свято по-різному. Для студентів – це привід зайвий раз погуляти, а для випускників – це спогади про студенство, нових друзів та приємних моментів.

Анастасія Форвард