!  !

Бібліотекар – це не та людина, що дала книгу і забрала її, бібліотекар – це людина, яка іде в ногу із сучасністю.

Про те чим живе сучасна бібліотека розповіли мені, директор Комунального закладу « Сарненька Централізована система публічно-шкільних бібліотек», Наталія Мамонець та, завідуюча методично-бібліографічним відділом, Людмила Лавор.

«Сучасна бібліотека – це вже не сховище книг. Бібліотекар – це не та людина, що дала книгу і забрала її, бібліотекар – це людина, яка іде в ногу із сучасністю. Зараз ми можемо знайти книгу через електронний каталог, роздрукувати відповідний закон, надати інформацію про правильне оформлення субсидії, допомагаємо у правильному зверненні до суду, маємо інформацію про графіки прийому всіх державних служб, тобто ми володіємо всією інформацією політичного і соціального характеру, яка стосується нашого регіону», - Людмила Лавор, завідувач методичним відділом.

Як з розвитком інтернету та появою гаджетів читаються паперові книги?
Книги читаються і попит на них є завжди, можливо, дещо менший як раніше. В сучасних умовах скрізь і за все потрібно платити, а в нас запис до бібліотеки і користування книгами є безкоштовним. – говорить, директор Сарненської районної бібліотеки, Наталія Мамонець.

Які книги більше користуються попитом, сучасна література чи класика?
Вподобання в наших читачів різні і сказати на яку книгу найбільший попит важко. Проте, дуже приємно, що люди читають класику, а саме книгу Ф.М. Достоєвського «Брати Карамазови». Були навіть такі ситуації, коли люди замовляли наперед цю книгу, тобто умовно ставали в чергу. Молодь більше надає перевагу сучасній літературі. Є відвідувачі, які читають лише періодичні видання. Раніше ми передплачували російські видання, зараз є непогані україномовні аналоги, які теж користуються попитом.

У бібліотеці є зона wi-fi. Це безкоштовно?
Так, wi-fi в нас безкоштовний. Люди про це знають і користуються ним не лише молодь, а й дорослі чоловіки та жінки, які приїхали до міста у справах. Багато відвідувачів приходять зі своїми ноутбуками та планшетами, адже не всі мають вдома інтернет. Таким чином люди потрапляють на різні заходи – це їх зацікавлює і вони стають нашими постійними відвідувачами.

Розкажіть про картини, що представлені в бібліотеці.

Це «Мистецький салон», де проходять презентації картин та фотографій. Тут представлені картини місцевих художників, які нам їх подарували, тобто так ми збагачуємо бібліотеку і тим самим рекламуємо місцевих талантів.

Можна сказати, що сучасна бібліотека є центром суспільства. Які заходи проводяться в бібліотеці і які плануєте проводити найближчим часом?
Безумовно це так і є. На початку кожного року ми складаємо план заходів, зазвичай більш традиційних, таких як книжкові виставки та презентації і бібліотечні уроки, виставки від місцевих фотографів. Цього року 4 лютого ми вже долучились до року англійської мови в Україні. Тому на цей рік в нас плануються ще й англомовні заходи: Книжкові ілюстративні виставки, перегляд відеофільмів англійською мовою із субтитрами про Англію, веселе англо-читання разом з кімнатою спілкування «Країна щасливої сім’ї», виставка малюнків та поетичне читання англійською мовою.
При Центральній районній бібліотеці вже більше десяти років діє літературно-поетичний клуб «Дивослов», де збираються місцеві письменники, поети і люди, які мають хист і любов до письма. Відбуваються дуже цікаві зустрічі, де презентуються книги і збірки. До організації таких заходів ми залучаємо працівників Сарненського будинку культури.
Для всіх користувачів та працівників бібліотеки Сарненської ЦРБ проводяться щоквартально відеоконференції «Реформи в державі: роз’яснення фахівця», які проходять на базі Рівненської державної обласної бібліотеки. Юридичні консультації надає директор Рвненського обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Овдіюк Василь Петрович.

Тобто бібліотека – це не лише книги, а й дозвілля та спілкування?
Звичайно. Зараз ми думаємо як зацікавити читачів різних вікових груп, тому з 2013 року розпочали курси для людей старшого віку для навчання основ комп’ютерної грамотності під назвою «Школа для тих, кому за…». Дане навчання набуло такої популярності, що зараз воно проходить двічі на тиждень по дві групи, яка складається з семи чоловік (є лише 7 комп’ютерів). Іноді відвідувачі приходять зі своєю технікою. Також впроваджуємо нову послугу для людей літнього віку – це реєстрація в електронному кабінеті в службі ВАТ «Рівнегазбуд». Бажаючих є достатньо. Люди приходять до нас за знаннями, а отримують ще й спілкування та нових друзів. – розповідає Людмила Лавор.
З 16 лютого розпочинається навчання, групу бажаючих ми вже набрали, адже подавали оголошення в районну газету і розміщували в інтернеті. Дані курси є безкоштовними.
Також для людей літнього віку плануємо проводити майстер-класи по виготовленню декоративних квітів. Минулого року наші працівники їздили за досвідом до Рівненської обласної бібліотеки
У вечірній період в нас діє клуб під назвою «Кіноман», де демонструються фільми для студентів ПТУ № 21. Вчителі дуже задоволені, адже учні 2 години знаходяться під наглядом, та й самі студенти в цьому зацікавлені і навіть замовляють фільми, які хотіли б переглянути.

Як зараз фінансується бібліотека і з якими проблемами зіштовхуєтесь?

Основне поповнення фонду – це, звичайно, фінансування з міського бюджету. Щороку нам надходять кошти на підписку періодичних видань , так за 2015 рік на район було виділено 60 тис. грн., на 2016 рік обіцяють виділити 100 тис. грн.. Звичайно з теперішніми цінами дана сума є не достатньою, але в порівнянні з іншими районами, то Сарненський район займає першість у цьому. Також на поповнення фондів було виділено 25 тис. грн.. На оновлення фонду впроваджуються платні послуги, так в минулому році завдяки цьому бібліотека отримала 38,5 тис. грн.
Для поповнення фонду в районі діє акція «Подаруй бібліотеці книгу». Завдяки цьому за минулий рік читачі подарували бібліотеці 1026 примірників.
Найгострішою проблемою є оновлення фондів. Звичайно, хочеться більше сучасної літератури, але, як відомо, вона має і сучасну ціну. Проте ми не втрачаємо надію і шукаємо способи оновлення літератури іншими джерелами.

Що входить до платних послуг?
Комп’ютерні послуги: копіювання документів, друк інформації з інтернету, сканування та надсилання на електронну пошту; господарська діяльність, тобто часткова оренда приміщення центральної районної бібліотеки приватним підприємцям.

Розкажіть про джерела оновлення літератури.
В цьому році районна бібліотека приймала участь в конкурсі проекту Української бібліотечної асоціації (УБА) «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»), де ми стали переможцями. Даний конкурс передбачає відкриття пунктів європейської інформації в бібліотеках і надання літератури про Європу, навчальну поїздку до Києва працівників. Він дає можливість нам порівняти роботу бібліотек в інших регіонах. Хоча, це і не дає фінансування, проте ми можемо мінятись досвідом і знайти для себе нові джерела залучення коштів.
Протягом 2015 року фахівці бібліотек брали участь у Всеукраїнських та обласних заходах, приймали участь у навчанні «Моя бібліотека у Вікіпедії», «Електронна система моніторингу мережі публічних бібліотек України» на базі Комунального закладу «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека».
Людмила Лавор розповіла, що мала можливість відвідати бібліотеки Миколаївщини в рамках програми «Бібліоміст». Під час презентацій бібліотекарі ознайомилися з досвідом надання електронних послуг у бібліотеках, результатами проектної, фандрейзингової діяльності, ефективної співпраці з владою та громадою.

Тобто у вас є ще можливість відвідати бібліотеки інших регіонів?
Саме так.

Зараз багато організацій долучаються до волонтерської допомоги воїнам АТО. Ви приймаєте в цьому участь?
Звичайно, ми активно долучаємось до допомоги воїнам АТО. Зараз в нас діє акція де ми збираємо книги для дітей чиї батьки знаходяться в зоні бойових дій. Неодноразово надсилали дитячі малюнки та побажання нашим солдатам. Наш жіночий колектив вирішив також якось порадувати воїнів. Тому ми зібрались в бібліотеці в методичному кабінеті і спільними зусиллями наліпили 4 відра вареників та 2 відра пельменів і підписали просто «від бібліотекарів». Ми ніколи цього не афішували, адже це допомога, яку наші солдати потребую

Продовження буде

Розмовляла Наталія Мосійчук